AJÁNLÓ
 
09:30
2014. 06. 23.
Valaha taxisofőrök, misztikusok vagy ornitológusok voltak. Sőt mi több, egyikőjük még miniszterelnökként...
A bejegyzés folyatódik
 
09:30
2014. 06. 23.
Holnap kezdetét veszi a több mint egy héten át tartó VI. Nemzetközi Nyári Zenei Fesztivál...
A bejegyzés folyatódik
 
09:30
2014. 06. 23.
Régóta tartozom már ezzel a beszámolóval. A świdnicai Bach-fesztivál zászlóshajója, a...
A bejegyzés folyatódik
 
09:30
2014. 06. 23.
Kyle Macdonald a classicfm.com-on megjelent kottapéldáit ajánljuk ma minden érdeklődő figyelmébe....
A bejegyzés folyatódik
 
09:30
2014. 06. 23.
Aki augusztus 5-én késő délután és este is az Auer Hegedűfesztivál koncertjeit választotta,...
A bejegyzés folyatódik
Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Nemrégiben egy szerzőnő, Louise Reichardt kapcsán felvetettem Clemens Brentano nevét. Itt az ideje, hogy ebből a családból a másik művészlelket is megismerjük.

A híres német romantikus költő húga, Bettina rendkívül sokoldalú hölgy volt, íróként, szerkesztőként, kiadóként, énekesként és zeneszerzőként tevékenykedett, idősebb korában pedig ifjú művészek patrónusa volt. Egyszerű, népdal-jellegű műveket komponált, olyan költők verseire, akiket ismert és szeretett. Irodalmi oldalról közelítette meg az alkotást, hagyta, hogy a versek domináljanak, maga a szöveg ihlette a muzsikát. Racionális önértékeléssel olyan művészként jellemezte magát, aki születésétől fogva tehetséges, így nincs szüksége elméleti tudásra. 

23 éves korától Bettina éneket és zeneszerzést tanult Münchenben, bár énektudását később nem volt alkalma kihasználni, mert két évvel később hozzáment bátyja barátjához, Achim von Arnimhoz, akivel Clemens együtt adta ki A fiú csodakürtje című gyűjteményét (Bettina lelkes segítségével). Attól fogva minden idejét hét gyermekének felnevelése kötötte le. 20 évnyi házasság után megözvegyült. Miután gyermekei kirepültek, átvizsgálta fiatalkori levelezéseit és műveit, és ezek közül jó néhányat előkészített kiadásra. Bettina Brentano von Arnim az elsők között volt például, akik megzenésítették Hölderlin verseit. Korának fiatal művészei, közöttük Liszt Ferenc, Joachim József és Robert Schumann csodálattal tekintettek rá és nagyon sokat köszönhetnek neki.

Playliszt

0 Komment