AJÁNLÓ
 
12:00
2016. 01. 27.
Október 31-én a hazánk egyik legizgalmasabb kamarazenei formációjaként működő Budapest...
A bejegyzés folyatódik
 
12:00
2016. 01. 27.
Október 27-én, azaz most csütörtökön igazi különlegesség fül- és ezúttal szemtanúi...
A bejegyzés folyatódik
 
12:00
2016. 01. 27.
Kopp-kopp. KoppKopp. KopKopp. KoKopp. KKopp. Kopp. Kopp.
A bejegyzés folyatódik
 
12:00
2016. 01. 27.
Kinek és miért jut eszébe Beethoven zenéjét jazz és pop elemekkel vegyíteni? Hová tűnt...
A bejegyzés folyatódik
 
12:00
2016. 01. 27.
A Concerto Budapest, az UMZE és a BMC együttműködésével megvalósuló A Hallgatás Napja fesztiválon...
A bejegyzés folyatódik
Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Egy fiatal zenész, Bassam Jalgha együttese soha nem volt hajlandó csendben maradni a próbákon. Hála nekik – és elsősorban annak, hogy lehetetlenné tették a hangolást –, új találmány született.

hangolás Roadie
Roadie és feltalálói (fotó: wsj.com)

 

A történet főszereplője, Bassam Jalgha zenész és mérnök egy személyben, aki sokáig hobbiként egy tradicionális közel-keleti hangszeren, az oudon játszott egy együttesben. „Mindig küzdenem kellett a hangolással a próbákon, így az idő felét rendszeresen a többiektől elszigetelve töltöttem, vagy arra próbáltam rávenni őket, hogy csendben maradjanak annyi időre, hogy behangolhassam a hangszerem.” – emlékezett vissza Jalgha, aki hamar belátta, hogy a leírt helyzetnél könnyen létezhet mindenki számára kielégítőbb megoldás is.

A válasz végül 2006-ban, harmadéves egyetemista korában érte utol: egy kurzus keretein belül gépek ellenőrző rendszereiről tanult, amikor rájött, hogy akár fejleszthetne egy olyan masinát is, amely húros hangszerekhez illesztve képes automatikusan felhangolni azokat. Néhány év szünet után 2009-ben, egy katari televíziós verseny adta meg a következő lökést a találmánynak, amely első díjat és 300 000 dollárt nyert. Ezt követően Jalgha teljes állásban kezdett foglalkozni a hangológép fejlesztésével, ekkor társult hozzá barátja és zenésztársa, a mérnök és fuvolista Hassane Slaibi.

A Roadie névre hallgató kütyü – melyet ma 99 dollárért árulnak – egy-egy hangolókulcshoz kapcsolódva képes analizálni a megpengetett húr hangját, és automatikusan beállítani annak feszességét a megfelelő hangoláshoz igazítva. Egy hozzá kapcsolódó alkalmazás különböző hangszerekhez és hangolásokhoz különböző profilokat tud tárolni, sőt, még arra is képes, hogy jelezze, ha új húrokra van szükség. „Az a célunk, hogy elérhetőbbé tegyük a tökéletességet a zenészek számára.” – fogalmazott Slaibi.

____________

A találmányról úgy beszélnek, mint amelynek köszönhetően a technológia egy egészen új dimenziót nyithat meg a zene világában. Azt talán nem vitathatjuk, hogy az amatőr zenészeknek nagy terhet vesz le a válláról Roadie, de vajon létezhet-e olyan eszköz, amely akár egy szimfonikus zenekaron belül is (az egymáshoz való igazodás legfinomabb árnyalatait is figyelembe véve) képes lesz helyettesíteni az emberi fül adottságait?

Playliszt

via The Wall Street Journal

0 Komment