Örökifjú hangszer
2014 06 04. 09:30 - playliszt
Pszichopata macskazene
2014 06 03. 09:30 - playliszt
A minap bóklásztam az interneten, és találtam egy oldalt, ami - természetesen az újságíró egyéni ízlése szerint - a világ legfaramucibb hangszereit gyűjti csokorba. Néhányat majd szépen sorban bemutatok közülük a továbbiakban, de a furcsaságok mellett még egy dolog szemet szúrt: a cikkíró nemzetünk kedves hangszerét, a cimbalmot is ide sorolta…
Miután túltettem magam ezen a sokkon, vidáman olvastam tovább. A sok izgalmas olvasnivaló között a pálmát kétségtelenül Athanasius Kircher XVII. századi jezsuita szerzetes találmánya vitte el, aki feltalálta a macska-zongorát. Nem is tudom, mi lenne a jó név neki magyarul… Zongocska? Macsgora? Esetleg Nyaunínó?
Út a szívünkhöz
2014 06 02. 09:30 - playliszt
A francia Claude Arrieu élete szinte átíveli a XX. századot. Az 1903-ban született kislányt kicsi korától taníttatták zenére. Zongoravirtuóz szeretett volna lenni: beiratkozott a párizsi Conservatoire zongora tanszakára, ám hangszeres tanulmányai mellett zeneszerzést is tanult, még Paul Dukas-nál is.
A klezmertől Sztravinszkijig
2014 05 30. 13:25 - playliszt
1909-ben ezen a napon született meg a Szving Királya, aki a klasszikus zenére is komoly hatást gyakorolt: Benny Goodman.
Benny Goodmanről nagyon sokáig azt hittem, hogy afroamerikai, hogy a politikailag legkorrektebb kifejezést használjam. Ezt a tévhitet két dolog is táplálta, az egyik a tehetsége volt, a másik pedig, hogy az első klasszikus zene, amit Tőle hallottam, Sztravinszkij Ebony Concertója volt.
Breki, Miss Röfi és a zene
2014 05 28. 09:30 - playliszt
Nem is olyan régen belekezdtem egy megosztónak is mondható témába itt, a playliszten. A szent klasszikus zene (azaz a szó szerint vett komolyzene) könnyedebbé tételére tette fel életét Gerard Hoffnung, illetve a mai cikk főszereplője, Victor Borge is.