Nyáridő a Mátyás utcában
2014 03 11. 11:54 - playliszt
Egy anekdota szerint George Gershwin az európai modern zene több nagyságától is megpróbált leckéket venni. Valamennyien visszautasították.
Színek köré szerveződött a Pannon Filharmonikusok idei hangversenysorozata. Legutóbb Csajkovszkij b-moll zongoraversenyét és Sibelius I. szimfóniáját adták elő. A két szerzőnek bizonyára volt fogalma a hidegről, e két mű színpalettájáról viszont épp a jég kékje hiányzik.
Sibelius kényelmesen mesélős, háromnegyed órás szimfóniája a timpani hosszú tremolója és a vonósok pizzicatója közötti űrt tölti ki. E kissé szemtelennek tűnő leírást kiegészíthetjük azzal, hogy Sibelius a H-E (domináns-tonika) lépést növeszti szimfóniává. A zavaros fekete (timpani tremoló) és az opálüveg (pengetett vonósakkord) között a színek ezer árnyalata képzelhető el, nekem úgy tűnt, hogy Sibeliusnak épp a jégkék nem jutott az eszébe. Sebaj. Fájjon a feje annak, aki megint összekeverte a nevet a címmel!
Zászkaliczky Ágnes Sibelius című festménye
Zenekar check out, muzsika check in
2014 01 15. 09:00 - playliszt
Ez megint egy régi emlék… Egyszer volt, hol nem volt, néhány éve, 2009-ben Budapestre látogatott a vastag, összeszokott, leginkább forró fekete csokoládéhoz hasonlatos hangzású Philadelphiai Szimfonikus Zenekar a világhírű zongorista-karmesterrel, Christoph Eschenbachhal az élen.
Érdekesen összeválogatott műsorral készültek, Beethoven Egmont-nyitányát, Sibelius hegedűversenyét és Schubert VII. szimfóniáját kínálták az egybegyűlteknek. A műsort azért mondtam el gyorsan a beszámoló elején, mert túl akartam esni rajta, nem ezért emlékszem az estére, hanem más miatt.
Újként zenéli a régit: René Jacobs
2014 01 07. 08:00 - playliszt
Amikor Ferenc császár megkérdezte Joseph Haydnt, hogy két nagy oratóriuma közül melyiket részesíti előnyben, a hetvenéves mester állítólag így válaszolt az uralkodónak:
"A Teremtésben angyalok mesélnek Istenről, az Évszakokban viszont csak Simon gazda beszél".
Karácsonyi bordélyház és hipochondria
2013 12 28. 17:37 - playliszt
Amikor a nyolcvanas években a Várban található Zenetudományi Intézetből a közeli menzára jártunk ebédelni (finoman szólva nem volt elegáns étterem, Köjálilag pedig kifejezetten kétes), a zeneszerzői jegyzékszámok segítségével tájékozódtunk a napi menüárakban.