EUfóniát mindenkinek!
2016 02 29. 12:00 - bamd
Március 3-án este különleges koncertnek ad helyet a Zeneakadémia Nagyterme: fiatal muzsikusokból alkotott zenekar lép színpadra egy olyan műsorral, amelyet nem mindennap hallgathat meg a magyar közönség.
Az EUfónia Közép-Európai Ifjúsági Zenekar nevet viselő együttes különlegessége, hogy hat ország zenei felsőoktatási intézményének hallgatóiból áll. Megannyi ígéretes tehetség, akik földrajzi és nyelvi nehézségeket leküzdve, közös szándékkal lépnek színpadra – ezen a héten többször is. Budapest az idei EUfónia turné utolsó állomása. A koncertsorozat ürügyén alkalmam nyílt feltenni néhány kérdést Mladen Janjanin-nak, a Horvát Zeneakadémia dékánjának, aki Batta Andrással együtt az Eufónia-projekt ötletgazdája és alapítóatyja. A zenekar születésének körülményeiről így mesélt: „Miután 2007-ben megkaptam a dékáni kinevezést, elsődleges feladatomnak tekintettem a szomszédos Zeneakadémiák (Ljubljana, Graz, Bécs és Budapest) közötti kapcsolat megerősítését. A 2008-as év folyamán meglátogattam a fentebb említett intézmények rektorait, és több érdekesnek tűnő projektet is javasoltam az együttműködés jegyében. Az egyetemek többségével már korábban is volt valamiféle kapcsolata a zágrábi Zeneakadémiának – a budapestivel viszont még soha. Így talán ebben az újonnan alakuló együttműködésben rejlett a legnagyobb kihívás. Az első közösen szervezett koncert sikere, amelyen mindkét egyetem hallgatói felléptek, Andrást és jómagamat egy ennél nagyobb szabású projekt megalkotására inspirálta. Rá szerettünk volna mutatni arra a gazdag kulturális és művészi tradícióra, amely a közép-európai régió közös örökségét képezi, ugyanakkor esélyt akartunk biztosítani az egyes Zeneakadémiák hallgatóinak a találkozásra és a közös munkára, élményszerzésre és a tehetség kibontakozására egyaránt. Így született az EUfónia ötlete, amelyet a környező országok zenei intézményei nagy örömmel fogadtak. Minden, ami ezután következett, már történelem…”
A hat éve alakult nemzetközi zenekart a próbaidőszak alatt minden alkalommal más ország látja vendégül. Az idei turné házigazdája Horvátország. Az együttes tagjai a zágrábi Zeneakadémia termeiben próbálták össze a koncertműsort, Mladen Tarbuk horvát karmester irányításával. Az EUfónia Zenekar első koncertjével a zágrábiak a helyi Zeneakadémia újonnan átadott épületét és koncerttermét is ünneplik. Felmerült bennem a kérdés: vajon mennyire véletlen, hogy a horvátországi nyitókoncert után az idei turné pont Budapesten ér véget? „Az EUfónia projekt létrejötte óta a zágrábi és a budapesti Zeneakadémia között igen jelentős szakmai és baráti kapcsolat alakult ki. Ehhez természetesen hozzájárultak kisebb közös projektek is, valamint a két intézmény között sikeresen működő Erasmus-program, amely évről évre egyre nagyobb népszerűségnek örvend úgy a diákok, mint a tanárok körében. Véletlen, de kétségtelenül szép véletlen, hogy az idei turné utolsó állomása Budapest. Bizonyos tekintetben a turné végigvezet az EUfónia ötletének születési folyamatán, első és utolsó koncerthelyszínével kiemelve a projekt két alapító intézményét.”
A házigazda szerepét játszó ország választhatja ki minden alkalommal a koncertműsort. Ennek köszönhetően az EUfónia Ifjúsági Zenekar rendszerint különleges és ritkán hallott programmal lép színpadra. „Az idei turné házigazdájaként a műsor megalkotásakor törekedtünk arra, hogy híres horvát zeneszerzőink munkásságából is ízelítőt kapjon az európai közönség. Választásunk Blagoje Bersa és Dora Pejačević egy-egy művére esett. Az utóbbi szerző félig magyar származása hitelesen alátámasztja mindazt, amire az EUfónia Zenekar létezésével hívja fel a figyelmet: térségünk közös kulturális és történelmi örökségére.” Bersától a Sunny Fields című szimfonikus költemény hangzik majd el, egy szavak nélküli nosztalgikus mese a horvát táj szépségéről, a Budapesten született Dora Pejačević-től pedig a zongorára és zenekarra komponált d-moll Fantasia concertante szólal meg. A műsort egy újabb szimfonikus költemény, Richard Strauss Hősi élete zárja.
Az est szólistájának kiválasztása rendszerint szintén a szervezést lebonyolító ország kiváltsága. Az idei Eufónia-turnén Vedran Janjanin játssza majd a félig magyar félig horvát zeneszerzőnő zongoraversenyét. Bár feltűnt a családnév azonossága, kíváncsiságom erősebb volt, és kikértem Mladen Janjanin véleményét ebben a témában is. „A szólista egy zeneakadémiai meghallgatás során került kiválasztásra. Vedran jelenleg egy Erasmus-csereprogramnak köszönhetően pont a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem harmadéves, zongora szakos hallgatója, Dráfi Kálmán tanár úr osztályában. Remélem, hogy minden feladatnak és elvárásnak sikeresen eleget tesz majd, azonban személyes véleményt inkább nem mondanék róla, mivel ő a fiam…” Ezek után nem maradt más hátra számomra, mint hogy gratuláljak, és megköszönjem igencsak hasznos válaszait. No, meg persze elmenni a koncertre, mert ennyi háttér információ és kulisszatitok után már nagyon kíváncsi vagyok – vállalva azt is, hogy esetleg hamar megöregszem.
Lakatos Zsuzsanna