Néhány héttel ezelőtt került napvilágra a hír: az Európai Unió támogatásának hiányában nyár végén befejezni kényszerül működését az EUYO (Európai Unió Ifjúsági Zenekara). Több városban - köztük Budapesten is - flashmobbal tüntettek a zenekar fennmaradásáért, Sir Simon Rattle pedig a napokban a Bajor Rádió Szimfonikus Zenekarával és Kórusával tiltakozott az együttes megszűnése, az őket sújtó „bürokratikus rémálom” ellen.
Sir Simon Rattle és a bajor együttes egy próbájukon Beethoven 9. szimfóniájából, az Európai Uniót is szimbolizáló Örömódából játszottak egy részletet. A zene egyszercsak félbeszakad – épp olyan szörnyen és váratlanul, mint ahogy az EU országainak legtehetségesebb fiatal zenészeiből álló együttes munkája érne most véget. „A kérdés csak az: mi történik ezután?” – teszi fel Rattle a kérdést. Az EUYO-t támogató videóban – a sokszínűség jegyében különböző nyelveken – több nemzet zenészei is felszólalnak a zenekarért.
Az EUYO ma 28 tagországból vonz fiatal zenészeket, és 1976-os alapítása óta olyan ikonikus karmesterekkel dolgozott már együtt, mint Leonard Bernstein, Daniel Barenboim, Herbert von Karajan, valamint az együttest alapító Claudio Abbado. A zenekar az elmúlt 40 évben nemcsak a klasszikus zenei élet nélkülözhetetlen szereplőjeként, de az Európai Unió jelentős kulturális nagyköveteként is működött.
A zenekar megszűnésével kapcsolatban Navracsics Tibor, az Európai Bizottság kultúráért felelős biztosa, nyilatkozatában az EUYO-t idáig finanszírozó Kreatív Európa programban kialakult erős versenyhelyzetről írt. Bár a zenekar 2014-ben sikeresen pályázott a támogatásra, ez a projekt lezárult, a következő pályázati elbíráláskor pedig – ahogy Navracsics is fogalmazott – „más projektek jobban megfeleltek a Kreatív Európa prioritásainak”.
Egy korábbi videónyilatkozatában Rattle az EUYO ellehetetlenítésével kapcsolatos döntést átgondolatlannak és szégyentelinek nevezte, és felhívta a figyelmet arra, hogy míg hosszú évek munkája kell ahhoz, hogy egy ilyen színvonalú együttes felépüljön, most egy tolvonással készülnek ezt megsemmisíteni. „Szükségtelen veszteség lenne” – fogalmazott Rattle.
Európa több városában is szerveztek megmozdulásokat az EUYO-ért: többek között Amszterdamban, Bécsben, Berlinben, Brüsszelben, Bukarestben, Londonban és Madridban is tüntetettek az együttesért (fentebb a londoni flashmob egyik videója látható). Indult egy petíció is az együttes továbbéléséért, amely itt írható alá.
Belinszky Anna