Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Mozart 1788 nyarán komponált C-dúr szimfóniáját a 18. század vége óta repertoáron tartják, már több mint kétszáz éve kanonizált műnek számít. A német felvilágosodás univerzális alkotásnak tekintette, amely minden embert megszólíthat. A "Jupiter" címke - amit valószínűleg egy híres impresszárió, Salomon akasztott rá - szintén ezt a humanista, páneurópai gondolatot hirdeti. A Deutsche Kammerphilharmonie Bremen előadását azonban könnyedség és tarka kavalkád jellemezte, a lokális osztrák színek előtérbe kerülésével. A főisten nem egy klasszicizáló márványszobor képében lépett elénk, hanem mulatozó osztrákok közé vegyülve ländlert táncolt egy napfényes délelőtt.

Deutsche Kammerphilharmonie Bremen Trevor Pinnock Maria João Pires Zeneakadémia Merényi Péter
Trevor Pinnock és Maria João Pires

0 Komment

Gourmet vacsora lesz - gondoltam magamban, amikor a főszerkesztők által januárra elénk tett listából a naptáram és az érdeklődésem szorzataként kiválasztottam Baráti Kristóf szólóestjét, amelyen Johann Sebastian Bach Szólóhegedű-szonátáit és partitáit (az összeset, BWV 1001-1006, bár nem ebben a sorrendben) játszotta a hegedűművész. Persze ez a "gourmet" jelző igen keveset mond egy ilyen vállalkozásról, amely előadónak és közönségnek is igazi próbatétel, afféle zeneakadémiai Mount Everest, biztosítókötél, serpa és alaptábor nélkül.

Baráti Kristóf Johann Sebastian Bach Zeneakadémia hegedű Czinege Ádám
Baráti Kristóf

0 Komment

Operavizsga-fesztiválra készül a Zeneakadémia: a héten az intézmény saját félévi operavizsgája mellett két külföldi egyetem előadásait látja vendégül. Az eseményről Almási-Tóth Andrást kérdeztük.

Almási-Tóth András Operavizsga-fesztivál Zeneakadémia opera Csajkovszkij Lustyik Ákos Pintér Bence Universität der Künste Errico Fresis Guildhall School of Music & Drama Bóka Gábor
Almási-Tóth András

0 Komment

A karácsonyi ajándék egyik legszebb és legizgalmasabb tulajdonsága a titok. Látjuk az alakját és a méretét, de nem tudjuk, mi lapul pontosan a csomagolás mögött. A BFZ Titokkoncertjéről is csak annyit tudni, hogy körülbelül igazodik majd egy hagyományos hangverseny időbeli kereteihez, és hogy zene fog szólni. Én 27-én este lestem meg a Fesztiválzenekartól kapott meglepetésemet.

Budapesti Fesztiválzenekar BFZ Fischer Iván Titokkoncert Stürzenbaum Róbert Molnár Noémi Lesták Bedő Eszter Fábry Boglárka Herboly László Kurcsák István Pusztai Gábor Ács Ákos Bereczky Dávid Polónyi Ágnes Tassis Christoyannis Szőke Zoltán Szőke Borbála Bazsinka József Bazsinka Mihály Fischer Nora Zeneakadémia

0 Komment

Mit tehet a koncertszervező annak érdekében, hogy megteljen a hangversenyterem? Nos, elővehet unalomig játszott slágerműveket, meghívhat méregdrága sztárelőadókat vagy folyamodhat valami más, kreatív módszerhez. A Zeneakadémia egyik idei ötlete a "legendás koncertek" sorozat, melynek keretében olyan nevezetessé vált nagytermi hangversenyeket elevenítenek fel, mint Bartók és Pásztory Ditta búcsúkoncertje, a II. világháborút követő első zeneakadémiai hangverseny vagy Kodály 1918. május 7-i szerzői estje. Az utóbbi koncert "újrajátszására" december 16-án, Kodály születésnapján került sor.

Kodály Zoltán Legendás koncertek Zeneakadémia Waldbauer-Kerpely vonósnégyes Bartók Béla Kálmán Oszkár Kodály Vonósnégyes Falvay Attila Éder György Bretz Gábor Fülei Balázs Fenyő László Elek Martin
Bartók, Kodály és a Waldbauer-Kerpely vonósnégyes (forrás: mek.oszk.hu)

0 Komment