A két kurta karmonádli esete Mátyás-napon
2015 02 24. 11:13 - playliszt
A mai névnapról egy olyan zeneszerző jutott eszembe, akiről nagyon keveset hallani itthon.
Izrael a Király utcában
2015 02 23. 09:30 - playliszt
A Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara és Énekkara Händel Izrael Egyiptomban című, pompás oratóriumát adta elő a Zeneakaémián. A karmester, Pad Zoltán a mű előadásának egyik problémáját, a pompásságot remekül oldotta meg. A darab egy pillanatra sem vált formálisan ünnepélyessé.
Az 1738-ban, alig egy hónap alatt komponált oratórium sok tekintetben eltér Händel hasonló műfajú darabjaitól. A ma ismert kétrészes forma minden bizonnyal egy szokásos felépítésű, háromrészes oratórium második és harmadik része. Néhányan, mint például Andrew Parrott vagy Kevin Mallon egy rekonstruált első részt is lemezre vett ("Izrael siratja Józsefet" - The Lamentation Of The Israelites For The Death Of Joseph), ennek zenéje ugyanis azonos az 1737-ben, Caroline királynő halálára komponált gyászhimnusszal (Funeral Anthem for Queen Caroline). Mivel a kétrészes formának nincs nyitánya - a darab ebben a formában "in medias res" a tenor recitativójával kezdődik - a Pad Zoltán vezényelte előadás egy zenekari bevezetővel indult: a Funeral Anthem bevezetőjével, s ezzel mintegy megidézte a "hiányzó" első részt.
Reneszánsz pillanatkép
2015 02 21. 09:30 - playliszt
Dirck van Baburen festette, 1620 táján...
Playliszt
Három kontinens - egy élet
2015 02 20. 09:30 - playliszt
Az ausztrál születésű (1882. július 8., New St. Brighton) Percy Aldridge Grainger hosszú és termékeny karrierje során kiemelkedő szerepet játszott a brit népzene iránti érdeklődés felkeltésében a XX. század elején.
Nem csak saját műveiért szállt síkra, kollégáinak műveit is átírta, hangszerelte, sokat tett népszerűsítésükért. Bár sok kompozíciója volt, a leghíresebb mégis egy átirat, a Country Gardens néptánc zongoraletétje.
Farkas Ferenc és a mozi világa
2015 02 19. 09:30 - playliszt
A kortárs zene fogalma sok emberben a hamis, érthetetlen hangkavalkáddal, követhetetlen ritmusokkal vagy túlzott hangközugrásokkal kapcsolódik össze.
Szerencsére nem minden XX. századi szerző kísérletezget ilyen muzsikákkal, többen vannak, akik a közönség fülének is kedves, szép zenéket komponálnak. Ebből az irányzatból is kiemelkedik az 1905-ös születésű Farkas Ferenc. A kivételesen hosszú életű, 2000-ben elhunyt komponista egész lényét és tevékenységét a harmónia és szépség hatotta át. Nyitott volt mindenféle újdonságra, a különféle hatásokat és inspirációkat azonban úgy építette be kompozícióiba, hogy azok a lehető legszélesebb zenekedvelő réteg számára is érthetőek és élvezhetőek maradjanak. Hosszú pályafutása során kivételes népszerűségre tett szert.