Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

547 éve, 1468. február 3-án hunyt el Johannes Gutenberg német ötvösmester, feltaláló. A lexikon így fogalmaz: "Ő a mozgatható betűelemekkel való könyvnyomtatás, a betűfém, a kézi öntőkészülék, a nyomdafesték, a szedő-sorjázó vagy más néven szedővas (winkel), a kézisajtó és a festékező labdacs európai feltalálója."

Persze, sasszemű és jól informált olvasóink mondhatják, hogy mind oly sok minden másban, ebben is megelőzték Gutenberget a kínaiak. Egy Pi Seng nevű úriember a XI. században már valóban feltalálta a mozgatható betűket, de az övéi agyagból voltak, hamar koptak, tönkrementek. A koreaiak sem maradtak le nagyon - jóval Gutenberg előtt már fémből készült betűmintákat használtak. Ki tudja, miért, ez a fajta nyomtatás Kínában mégsem vált általánossá egészen addig, amíg a Nyugattól át nem vették a korszerű könyvnyomtatás műveleteit. Gutenberg jelentősége tehát nem abban rejlik, hogy a fémből készült mozgatható betűmintákat használta, hanem abban, hogy a modern könyvnyomtatáshoz szükséges négy alapvető összetevőt: a mozgatható betűmintát, a nyomógépet, a megfelelő nyomdafestéket és a papírt egy gyártási folyamatban tudta összehangolni.

0 Komment

Orendt Gyula szenzációs sikere a brit fővárosban

Az elmúlt hetekben két sztárt is ünnepelt a Királyi Covent Garden Operaház közönsége. Az egyik a német tenor, Jonas Kaufmann, aki ezúttal Giordano verista operájának, az Andrea Chénier-nek címszerepében remekelt. A másik az erdélyi magyar bariton, Orendt Gyula, aki Monteverdi boldogtalan sorsú dalnokát, Orfeót formálta meg úgy, hogy az még a hűvös angolokat is heves tetszésnyilvánításra ragadtatta.

0 Komment

1868. július 19-én, Pennsylvaniában megszületett Florence Foster Jenkins, feltehetőleg minden idők legrosszabb énekese. Persze, könnyű a legekkel operálni, erre már a múltkor is kitértem, de ez a hölgy minden figyelmet megérdemel - és meg is szerezte magának. Bár híján volt a ritmusérzéknek és intonációs képességnek, mégis megtöltötte a világ egyik zenei központját, a Carnegie Hallt.

Hangja élesen, alig szólt a magas regiszterben - ez azért annyira fájós, mert hangversenyinek egyik csúcspontja általában az Éj Királynőjének híres koloratúr-áriája volt. Ezzel mindig tomboló sikert aratott, s hogy ez a tapsvihar összeesküvés volt-e, vagy csupán gúny, már sosem fogjuk megtudni. De Florence Foster Jenkins igazi sztár volt. Celeb.

0 Komment

Gustav Mahler Dal a Földről című művének végén a "Búcsú" rész nagyon nehezen játszható.

A partitúra szerint a hallgatóban a végtelenség érzetét kell kelteni, de ez az ütősöknek egyáltalán nem könnyű feladat. Mahler tanácstalan volt, hogy hogy tudna dirigálásával segíteni nekik, és ezzel a kérdéssel fordult Bruno Walterhez:

- Van valami fogalma arról, hogy hogyan kellene ezt vezényelni? Mert nekem nincs...

Gustav Mahler vezényli a Bécsi Filharmonikusokat (Max Oppenheimer, 1935)

Playliszt

0 Komment

A Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara élén Vajda Gergely fajsúlyos, nagy műsort vezényelt. A programban szereplő kompozíciók mindegyike drámai erővel fogalmazza meg sajátos mondanivalóját, s közös bennük az is, hogy egyszerre adnak lehetőséget absztrakt és konkrét narratívák szerinti értelmezésre. Vajda Gergely ezúttal inkább az absztrakció iránt mutatott fogékonyságot.

0 Komment