99 százalék verejték
2014 02 11. 12:56 - playliszt
Ha egy művészről, bármi legyen is a kifejezőeszköze, azt mondják, hogy „szorgalmas”, az általában nem hízelgő. Köznyelvre lefordítva azt jelenti, hogy tehetségtelen, de mindent megtesz... Szerencsére ez nem minden fronton van így, feltalálóéknál például a szorgalom kifejezetten előnyös…
Mai cikkünk főszereplőjét minden idők egyik legszorgalmasabb feltalálójaként emlegetik, egészen pontosan 1903 szabadalom fűződik a nevéhez. Persze nem mindegyik származott teljesen saját kútfőből, volt, amikor munkatársai találmányát, gondolatait fejlesztette tovább, de ez megbocsájtható. Legtermékenyebb időszakában (ez körülbelül négy év volt) 300 találmányt jelentett be, azaz minden ötödik nap előrukkolt valami újjal.
A 167 éve, 1847. február 11-én született Thomas Alva Edison 12 évesen kezdett dolgozni, ételt árult, valamint a saját maga által írt, szerkesztett és nyomtatott újságokat árult, a bevételt kísérletezésre fordította. 1868-ban, 21 évesen távírász volt, ekkor kezdett foglalkozni a távíró tökéletesítésével. 29 éves korában lett meg saját laboratóriuma, amelynek mélyén aztán több, mint 1000 találmány született. Leleményeit felsorolni lehetetlen, foglalkozott cementgyártással, kísérletezett röntgensugárzással, az autógyártó Henry Ford T-modelljeihez készített elektromos önindítót, az első világháború idején pedig a haditengerészetnek is dolgozott. Gyakran ismételt mondása: ”A zseni egy százalék ihlet, kilencvenkilenc százalék verejték.”
Bár a zenészvilág számára a szénszálas izzó feltalálása és a Bell-féle telefon hatótávolságának javítása is bizonyára fontos volt, Edison 1878-as találmánya, a fonográf az, ami miatt itt és most szó kerül róla. A gramofon őse megváltoztatta a muzsikusok céljait és világát, a változatos élő hangversenyélmények mellé egyenrangúként sorakoztatva fel az azonos színvonalú reprodukálható zenéket. Fontos része lett a muzikológusok munkájának a gyűjtés, Bartókot és Kodályt legtöbbször fonográfos fotókon láttuk.
Hogy ma mi ér többet, a tökéletes, az otthon bármikor leforgatható hangfelvétel vagy egy megismételhetetlen, de esetleg nem tökéletes koncert, ezen hosszan lehetne vitatkozni, és valószínűleg eredménytelenül. Egyik sem vetélytárs, együtt alkotják a mai zenehallgatási kultúra alapjait.
Búcsúzóul egy idézet a feltalálótól:
„Nincs olyan eszköz, melyhez az ember ne folyamodna, hogy megmeneküljön a gondolkodás fáradalmaitól!”
Köszönjük, Mr. Edison!
Playliszt