AJÁNLÓ
 
12:05
2015. 03. 17.
Valaha taxisofőrök, misztikusok vagy ornitológusok voltak. Sőt mi több, egyikőjük még miniszterelnökként...
A bejegyzés folyatódik
 
12:05
2015. 03. 17.
Holnap kezdetét veszi a több mint egy héten át tartó VI. Nemzetközi Nyári Zenei Fesztivál...
A bejegyzés folyatódik
 
12:05
2015. 03. 17.
Régóta tartozom már ezzel a beszámolóval. A świdnicai Bach-fesztivál zászlóshajója, a...
A bejegyzés folyatódik
 
12:05
2015. 03. 17.
Kyle Macdonald a classicfm.com-on megjelent kottapéldáit ajánljuk ma minden érdeklődő figyelmébe....
A bejegyzés folyatódik
 
12:05
2015. 03. 17.
Aki augusztus 5-én késő délután és este is az Auer Hegedűfesztivál koncertjeit választotta,...
A bejegyzés folyatódik
Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Ma ünnepli 84. születésnapját az Operaház krémjének, a Halhatatlanok Társulatának tagja, a kolozsvári születésű László Margit.

Tudom, hogy hölgyek esetén nem illik pontos kort kiírni, de László Margit minden szempontból különleges teremtmény. Jókedve, alázata és embersége, kedvessége kortalanná teszi – az angyalok nem öregszenek.

Édesapja a kolozsvári szimfonikus zenekar tagja volt, hegedült, zongorázott, fuvolázott. A család többi tagja inkább a zongora mellett érezte otthon magát, így a kicsi Margit, akit állandóan körülvett a muzsika, Beethoven szimfóniáit először négykezes változatban ismerte meg.  Ő maga az elemi iskola mellett magánúton tanult zenét, később fel is vették a konzervatóriumba zongora szakra.

A II. világháborúban apja Magyarországon kapott állást, ide költöztek, bár rögtön tovább is álltak a bombázások miatt, de három év elteltével hazatérek 1947-ben az utolsó transzporttal. Otthon édesapját felvették Forrai Miklós kórusába, ahová magával vitte a lányát is. A kislány a szoprán szólamban Koranek Jánosné Vali néni ültették, aki tanítani kezdte, és másfél évi énekoktatás után – megdöbbentően korán - meghallgatásra küldte az Operába.

Az Andrássy úti palota társulatához fel is vették azonnal, de néhány körülmény megakadályozta, hogy rögtön elkezdhesse a munkát, pedig emiatt lemondott egy biztos állást a rádióénekkarnál. Így mérgében hátat fordított a zenének és elvégezte a cérnaegyetemet és egy elegáns belvárosi szalonban helyezkedett el.

Egy év múlva ismét behívták az Operába próbaéneklésre, Tóth Aladár fülét kellett meghódítania. Sikerrel vette az akadályt, 1953. november 15-től hivatalos tag lett, és nemsokára debütált is Gildaként. Ez a szerep élete végig kedves maradt számára, bár repertoárjának alapjai Mozart és Rossini karakterei.

Az opera mellett az operett, a sanzon és az oratóriuméneklés terén is maradandót alkotott. Kamara vagy operapartnereinek listája impozáns, Pavarottitól Cappuccillin át Peter Schreierrel minden nemzetközi csillaggal énekelt ugyanúgy, ahogy itthon Melis Györggyel és Réti Józseffel.

Munkájának egyik legnagyobb elismerése, hogy – bár nem volt hivatalos zenei vagy színészi végzettsége – három helyre is hívták tanítani. Mindenhol a legjobbat a nyújtotta, végül egészségi okok miatt inkább a pihenést választotta. Családjával, fiával, unokáival tölti idejét Csobánkán, kertészkedik és az interneten és személyesen ápolja személyes kapcsolatait. Szerencsés természet, elégedett a sorsával, nem maradt benne meg nem élt lehetőség vagy el nem énekelt szerep.

Színészi játékát sokan dicsérték. László Margit így fogalmazza meg a lényeget: „Az éneklés idegi-fizikai munka, mindig észnél kell lenni! Úgy kell játszani, hogy úgy tűnjön, mintha önfeledt lenne a művész, de a piros lámpa mindig kell, hogy égjen!”

Playliszt

0 Komment