Főszerepben a hárfa
2016 10 06. 09:00 - bamd
A Gödöllői Nemzetközi Hárfafesztiválnak köszönhetően évről évre a világ legkiválóbb hárfaművészei érkeznek Magyarországra, hogy koncertet adjanak a Királyi Kastélyban. A hárfaestek mellett hagyományosan hangszerkiállítás, hangszerbemutató koncert és a művészek közreműködésével zajló mesterkurzus is helyet kap az október 7. és 9. között zajló rendezvényen. Az idei fesztivál programjairól és célkitűzéseiről Vigh Andreával beszélgettünk.
Belinszky Anna: Miért tartja személyesen fontosnak, hogy a koncertek mellett a gyerekeknek, fiataloknak szóló programok is szerves részét képezzék a fesztiválnak?
Vigh Andrea: A gyerekek számára óriási élmény, ha találkoznak ezzel a hangszerrel, és egyébként is azt vallom, hogy a zene nevelő hatása mindennél fontosabb az életben. Kodály gondolatait idézve, sivatagon át is vezet út, de mi azt szeretnénk, ha a mi életünk útja virágos kerteken keresztül vezetne. Szeretném a gyerekeknek is megmutatni, milyen fantasztikus lehetőségek rejlenek a zenetanulásban. A fesztivál hangszerbemutató koncertjén különböző korok hárfáit szólaltatjuk meg, gyakorlatilag ötezer évet felelevenítve. Emellett mesterkurzust is szervezünk a legfiatalabb hárfások számára, melyre az alapfokon és középfokon tanulókat várjuk szeretettel.
BA: Hogyan jelenik meg a hárfa sokszínűsége a fesztiválon?
VA: Bár a programjainkon alapvetően a klasszikus zenére koncentrálunk, egy fesztiválnak mindig célja, hogy más műfajok felé is nyisson, és minden évben felmutasson valami eltérőt, valami újdonságot. Idén az orosz származású Alexander Boldachev lesz a fesztivál egyik sztárvendége, aki igazi világpolgár, az ifjú nemzedék egyik legkeresettebb művésze. Kifejezetten orosz esttel lép a közönség elé, de gyakran játszik a könnyűzene világából is, így számíthatunk arra, hogy a koncert végén akár ebből is ad ízelítőt. Catrin Finch, aki szintén egy univerzális művész, Walesből érkezik hozzánk a fesztiválra. Saját együttesével, mellyel világszerte turnéznak, a popzene és a jazz műfajából is válogatnak zenéket. Mindemellett Catrin – klasszikus zenei neveltetésén és végzettségén túl – a walesi népzenét is nagyon fontosnak tartja, és a tradicionális, három húrsoros walesi népi hangszeren is előszeretettel játszik. A fesztivál nyitókoncertje pedig ugyancsak rendkívül sokszínű lesz: 7-én este, Szabadi Vilmos közreműködésével romantikus fantáziákat szólaltatok meg.
BA: Mi az, amit egy ilyen helyszín, mint a Gödöllői Királyi Kastély hozzáad a fesztivál hangulatához, szellemiségéhez?
VA: Sokat jelent számunkra az az emelkedett és nagyon elegáns miliő, melyet maga a kastély hordoz magában. Erzsébet királyné is szívesen töltötte itt a szabadidejét, Gödöllő egyébként az európai Sissi-útvonal egyik fontos állomása. Ráadásul neki köszönhető, hogy a fesztivál ideje alatt a kulináris élvezetek hódolói is elégedettek lehetnek, hiszen a kastély büféjében Erzsébet királyné kedvenc süteményei is megtalálhatók – méltó kiegészítéseként a koncertek nyújtotta kulturális élvezetnek.
BA: Az idei a tizennyolcadik fesztivál. Milyen változásokat tapasztalt a hárfaművészet magyarországi helyzetében a fesztivál alapítása óta eltelt közel két évtizedben?
VA: Sokkal többen kezdenek hárfázni például, mint húsz évvel ezelőtt. Egyébként már 5-6 éves kortól lehet hárfát tanulni, hiszen vannak olyan kis hangszerek, trubadúr hárfák, kelta hárfák, amelyek kiválóan illeszkednek a gyerekek alkati adottságához. Nagyon fontos szerepe van annak, hogy a fesztiválra a hangszergyártók is elhozzák a hangszereiket, amelyek megtekinthetők, megérinthetők – ez hozza testközelbe a hangszert a szülőkhöz is és a gyerekekhez is. Ebből a szempontból mindenképp óriási fejlődés mutatható fel. Sok nagyszerű fiatal hárfásunk van, és az egyik fő törekvésünk az, hogy a professzionális pályájuk kezdetén álló nagyon tehetséges fiatalokat bemutassuk. Idén a Junior Prima Díjas és Fischer Annie ösztöndíjas Farkas Mirát ismerheti meg a közönség, aki szombat délelőtt Debussy és kortársai műveiből ad koncertet.