Mi folyik a Corvintetőn?
2015 11 12. 15:30 - bamd
Igen, ez az a Corvintető. Vagy inkább valami teljesen új? A Blaha Lujza téri szórakozóhely egyre több kulturális programnak ad otthont úgy, hogy megőrzi fiatalos, laza stílusát. MetronómTető néven például kortárszenei esteket hallgathatnak az érdeklődők. És mi ebben a pláne? Hát, hogy ott lesznek a szerzők, akik bárkinek a kérdéseire válaszolnak. Mikor szeressék meg a kortárszenét, akik eddig nem tették, ha nem most?! – November 26-án indul a MetronómTető!
Mióta új vezetőséget kapott, a Corvintető napról napra újul, szépül. A változások azonban nem csak a külsőségekben mutatkoznak meg. Lesznek ott irodalmi estek, kiállítások, folytatódnak a filmvetítések, illetve helyet kap a klasszikus zene. Két fiatal zenetudós arra vállalkozott, hogy bulit csinál a kortárszenéből. MetronómTető néven időről időre meghívnak ma élő zeneszerzőket, illetve muzsikusokat. Az est első felében a zenészeknek köszönhetően testközelből élvezhetjük és ismerhetjük meg azt a zenét, melyet aztán Belinszky Anna és Mona Dániel moderálása alatt a közönség ízekre szedhet, ha úgy tartja kedve. A szerzők és a művészek minden kérdésre válaszolnak, amire tudnak. Lehetőség nyílik megérteni ezt a sokak számára oly idegen, ijesztő, netán visszataszító világot. Bepillanthatunk a kulisszák mögé, megtudhatjuk, mi miért és hogyan… A Corvintető kistermében saját bárpult üzemel, így kedvenc italunkról sem kell lemondanunk a beszélgetés alatt.
Az első MetronómTető pontosan két hét múlva, november 26-án lesz, este 8 órás kezdéssel. Már a nyitó esemény is nagyon izgalmasnak ígérkezik: egy szál hangszer, a látványra is igencsak mutatós marimba áll majd a középpontban. A kecskeméti ütőművész, Palotás Gábor Marimba Clouds című projektje kerül bemutatásra. A közel egyórás műsor Palotás rendelésére készült. Öt fiatal komponista (Baráth Bálint, Marján Csaba Zoltán, Balogh Máté, Nagy Ákos és Solti Árpád) írt számára egy-egy rövid művet marimbára, ehhez jött hozzá Virágh András Gábor egy korábbi, 2008-as darabja és Palotás egy saját szerzeménye. Mindez megspékelve néhol egy kis elektronikus zenével - ez alkotja a Marimba Cloudsot. De beszéljenek minderről maguk a szerzők!
„A Marimba Clouds nevű projekt remek példája a zeneszerzőket tömörítő, a sokoldalúságot bemutató előadóművészi törekvésnek. – írja Baráth Bálint – Gábor mindenki darabjához alázattal, kiváló szakmai tudással nyúl hozzá, biztosítva a darabok megismerését és megértését minden érdeklődő számára. Mindehhez a Corvintetőn Anna és Dani által megrendezésre kerülő sorozat ad újabb lendületet, lehetővé téve, hogy a szerzők is bekapcsolódhassanak a magyarázatba, a darabok sűrű szövetének közös kibontásába.”
„A hagyományt ugródeszkának és nem kanapénak kell tekinteni.” – Ezek már Nagy Ákos szavai. A szerző Wailing of Pendulum című darabjának leírásában igen izgalmas mondatokat, szavakat találunk: „Nagyon hamar elkezdtem gyűjteni a bolygók és a csillagok hangjait. Levelet írtam a SETI-nek és a NASA-nak, akik levélfordultával rendelkezésemre bocsátottak számtalan hallható tartományba transzformált rádiójelet. Évekig gyűjtöttem a mintákat, és olvastam a témáról, amíg egyszer csak összeállt, hogy mit is szeretnék csinálni.” – Tehát kis túlzással a NASA keze is benne van a kompozícióban… És hogy miként kapcsolódik a zenéhez a Crab-pulzár, a vektoros multitimbrális szintézis vagy az oszcillátor? Reméljük, erre is fény derül 26-án.
Baráth Bálint és Nagy Ákos mellett Balogh Máté is részt vesz majd a beszélgetésen, aki az Új Magyar Zenei Fórum 2015 zeneszerzőversenyen több díjat is nyert. Darabjának már a címe is felvet rengeteg kérdést: öi-(jj). Negyedik beszélgetőtársként pedig a művek előadóját, Palotás Gábort láthatjuk-hallhatjuk majd, aki hangszeréhez ízelítőül a következő szavakat küldi: „Látványos, ha tetszik szemet gyönyörködtető hangszercsalád a miénk, s hangszereink döntő többsége azonnal megszólaló hanggal bír, ám olykor a megkomponált hangok lejátszása a fizikai szinten marad, s vannak, akik a mélyebb tartalom felfedésére nem vállalkoznak, vagy egyszerűen megelégednek a vizualitás manapság egyre inkább gondolatokat elhomályosító felületességével.” A MetronómTető természetesen nem elégszik meg ezzel a felületességgel.
Szóval kiknek ajánljuk a Metronóm és a Corvintető új, közös programját? Azoknak…
- akik félnek a kortárs zenétől, de nem tudják, miért;
- akik többet szeretnének tudni a kortárs zenéről, de nem volt kinek feltenni a kérdéseiket;
- akik igazi kortárszene rajongók, és lépten-nyomon követik kedvenc szerzőiket;
- akik új élményre vágynak, mely kizökkenti őket a hétköznapokból;
- akik kíváncsiak, hogyan csinálnak szerzőink „fából vaskarikát”.
Szeresd a kortárszenét vagy ne, ismerd vagy ne – a MetronómTető mindenki számára jó kikapcsolódásnak ígérkezik, amelyből egyúttal sokat is tanulhatunk.
(2015. november 26. 20:00, Corvintető (1085 Budapest, Blaha Lujza tér 1-2.): MetronómTető)
Playliszt