AJÁNLÓ
 
06:00
2015. 06. 16.
Október 27-én, azaz most csütörtökön igazi különlegesség fül- és ezúttal szemtanúi...
A bejegyzés folyatódik
 
06:00
2015. 06. 16.
Nagyon nem mindegy, hogyan interpretálja egy pianista a zongorairodalom legnépszerűbb darabjait....
A bejegyzés folyatódik
 
06:00
2015. 06. 16.
Újabb évad, újabb MetronómTető. Immár hatodik alkalommal hallgathattunk kortárszenét a Corvin...
A bejegyzés folyatódik
 
06:00
2015. 06. 16.
Tudom, "hogy ki lehessen érdemes legyen kimenni a parkba", de úgy értem, a Playliszten is legyen...
A bejegyzés folyatódik
 
06:00
2015. 06. 16.
Még mindig csütörtökök, még mindig Corvin Bar és még mindig ízig-vérig kortárs zenék,...
A bejegyzés folyatódik
Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Leugrottunk Sopronba, átrándultunk Doborjánba (a továbbiakban Raiding), majd vissza Sopronba, épp mint Liszt 1840-ben. Jártunk a házban, ahol a Mester alig 204 éve megszületett. A budapesti Liszt Emlékmúzeum munkatársainak ez olyan, mint a Beatles-rajongóknak átkelni azon a bizonyos zebrán…

fotó: Török Miklós

 

Egy tucatnyi kíváncsi Liszt-kutató és múzeumi munkatárs felkerekedett, hogy megnézze, hol indult Liszt Ferenc élete és karrierje. Szégyenszemre sokan most láttuk először a raidingi házat, így a szent helyre történő belépés még nagyobb izgalmakat tartogatott. Előtte azonban, előző este már tartottunk egy kisebb városnézést Sopronban. A kis Liszt itt lépett először közönség elé mint zongorista, s életében még négyszer járt itt koncertet adni. A város természetesen díszpolgárává avatta.

fotó: Török Miklós
 

A műemlék-épületek között sétálgatva több Liszt-emléktáblát is megtaláltunk. Láttuk a vendéglőt, ahol a szerző szívesen időzött, láttuk a pár éve még üzemelő, Liszt emlékére kialakított szalon épületét, a Liszt Ferenc sétaút árulkodó tábláit, de egyéb érdekességként láttuk a Beethoven árnyékában című film Beethovenje által érintett templomi kapukilincset (és a hozzá tartozó templomot) is.

fotó: Ország Dóra
 

Na, és aztán irány Raiding! Egy egész kis Liszt-falu! Itt minden róla szól, óriási! Kánaán ez egy magunkfajta lisztománnak. A faluban az út mentén hatalmas dísz Bösendorfer-zongora, a zenei helyek felé vezető úton irányadó violinkulcsok, itt-ott egy-egy Liszt-szobor – mint egy komolyzenei Disneylandben, fülig érő szájjal sorjázzuk az élményeket.

fotó: Mona Dániel
 
fotó: Török Miklós
 

A Liszt-szülőház mellé a 2000-es évek elején épült egy hatalmas Liszt-centrum. A parkolóban osztrák, német, svájci és magyar autók, de ki tudja, még hány országból látogatnak el az icipici faluba, hogy meghallgassanak egy-egy koncertet. Raiding minden év márciusában, júniusában és októberében Liszt-fesztivált tart, amikor is a szóló zongoraesttől a zenekari hangversenyekig a legkülönbözőbb Liszt-koncerteket adják.

fotó: Ország Dóra
 
forrás: lisztfestival.at
 

Mi a lengyel Aleksandra Mikulska zongorakoncertjét hallhattuk. A művésznő egy félidő számára hazai Chopint és egy félidő számunkra hazai Lisztet játszott. A Chopin-játékáról világhírű zongoristát csak a harmadik ráadás után engedte haza a közönség…

Aleksandra Mikulska (fotó: Ország Dóra)
 

A koncert szünetében megismerkedtünk a raidingi Liszt-kultusz motorjaival: a Liszt-fesztivál művészeti vezetőivel, Eduard és Johannes Kutrowatz zongoristákkal és a Raidingi Liszt Társaság vezetőjével, Manfred Fuchsszal, aki irigylésre méltó lelkesedéssel vezetett minket végig a Liszt-múzeumon, és mutatta meg saját, első Liszt-kiadásokat is tartalmazó könyvtárát.

Manfred Fuchs (fotó: Domokos Zsuzsanna)
 
fotó: Ország Dóra
 
fotó: Domokos Zsuzsanna
 

A Liszt-múzeumon… Végre beléptünk a szülőházba. A szépen karbantartott, korszerűsített épületben gyönyörű Érard-zongora, korabeli háziorgona és tanuló-klavikord fogadott minket. Természetesen bőséges képi anyag található a családról, a falon részletes családfa, előtte pedig a Lisztet keresztelő kút. Az előtérben csücsülő Liszt-mellszobornál elhelyeztünk egy Pest óta nagy gonddal őrzött koszorút, még néhány szippantás a raidingi levegőből, majd vissza Sopronba. Onnan pedig hamarosan vissza a saját Liszt-múzeumunkba, ami a raidingi barátságoknak köszönhetően sokat gazdagodott.

fotó: Török Miklós

Mona Dániel

0 Komment