Carreras színpadi búcsúja
2016 07 23. 16:00 - bamd
A legendás "Három tenor"-ból Pavarotti már halott, Domingo pedig operaigazgatóként, karmesterként és baritonként (!) igyekszik rácáfolni az idő múlására… Hármójuk legfiatalabbja és legszebbje, José Carreras (* 1946) súlyos betegségen (leukémián) átesve, nyolcévi távollét után tért vissza az operaszínpadra, hogy neki írt, kifejezetten rászabott szerepben mondjon örökre búcsút a világot jelentő deszkáknak. Christian Kolonovits El Juez ("A bíró") című operájának főhőseként Carreras most nemcsak realisztikusan hiteles figurát alakított, hanem - a döntő pillanatokban - hangjának ragyogását és erejét is megcsillantotta a bécsi Theater an der Wien hálás közönsége előtt. A korábban Bilbaóban is látható előadást Emilio Sagi rendezte, az ORF Rádió Szimfonikus Zenekarát és az Arnold Schoenberg Kórust David Giménez vezényelte.
Piran hőse
2016 07 22. 15:30 - bamd
A nyár még a Playliszt főszerkesztőinek is nyár, de úgy látszik, a zene tényleg mindenütt körülvesz minket, a munka pedig sosem áll le igazán. Még a szlovén tengerparton sincs "biztonságban" az ember, amennyiben egyszer csak belebotlik egy barokk zeneszerző szülőházába.
Gershwin rajzfilmen, avagy egy klasszikus zenei videóklip is lehet menő
2016 07 22. 08:00 - bamd
Egy fiatal brit zongorista, Benjamin Grosvenor úgy gondolta, színt visz a klasszikus zenei marketing világába, és egy nem mindennapi rajzfilmmel próbálja felhívni a figyelmet Rhapsody in Blue című lemezére. Egy kreatív stábbal Gershwin Kék rapszódiájára készítettek szórakoztató animációt. A poén a rajzfilm végére marad, ekkor derül csak ki, hogy a főszereplő nagyon is létező személy, és hogy gyakorlatilag egy komolyzenei reklámról van szó.
[SPOILER!]
A klip végén egy macska is feltűnik, egészen új kontextusba helyezve mindent, ami a filmben történt, és magát a Gershwin-művet is.
Playliszt
Mahler 2. szimfóniája lehet a világ legértékesebb zenei kézirata
2016 07 21. 22:00 - bamd
Idén novemberben kerül sor Mahler 2. szimfóniájának árverésére. A különleges kéziratnak eddig mindössze három tulajdonosa volt: maga Mahler, a vele igen közeli kapcsolatban álló karmester, Willem Mengelberg, valamint az elsősorban kiadóként ismert Gilbert Kaplan, aki a '80-as években a Mengelberg Alapítványon keresztül jutott a partitúrához. Kaplan szinte már megszállottan kötődött a ehhez a rendkívül értékes és kitűnő állapotban lévő kézirathoz, halálát követően azonban a Mahler-műnek új tulajdonosa lesz. De mi alapján dől el, mennyit ér az üzleti világban egy ilyen grandiózus darab, és vajon ki lesz az, aki újabb hosszú évekig vagy évtizedekig birtokolhatja majd Mahler máig egyik legnagyobb hatású művének forrásait? A nagyságrendekről legyen elég annyi, hogy az árverésnek otthont adó aukciós iroda, a Sotheby közel 5 millió dollárra becsüli a kézirat értékét. (Kilenc Mozart-szimfóniát nemrég összesen 2,5 millió dollárért árvereztek el.)
Playliszt
Halleluja: Esterházy Péter emlékére
2016 07 20. 12:00 - bamd
Halleluja - oratorium balbulum címmel írt közös darabot Eötvös Péter és Esterházy Péter, melyet először július 30-án a Salzburgi Ünnepi Játékokon hallhat a közönség. Az oratóriumot - melyet az Ünnepi Játékok szervezői Esterházy emlékének szentelnek - Daniel Harding vezényletével a Bécsi Filharmonikusok adják elő.